Kredyt konsolidacyjny – podstawowe informacje

W dzisiejszych czasach często zdarza się, że ciąży na nas kilka różnych zobowiązań finansowych. W tym przypadku bardzo mało komfortowe jest spłacanie kilku różnych rata kredytowych każdego miesiąca. Wyjściem z sytuacji może być kredyt konsolidacyjny. Decydując się na taki kredyt mamy pewność, że wystarczy, jeśli w ciągu miesiąca będziemy spłacać tylko jedną ratę, zamiast kilku.

Kredyt konsolidacyjny to najczęściej zobowiązanie długoterminowe, które pozwala nam na połączoną spłatę takich zobowiązań jak: kredyt hipoteczny, kredyt konsumpcyjny czy zadłużenie na karcie kredytowej. Kredyty konsolidacyjne mogą się przydać także w przypadku zaległości względem US lub ZUS. Warto jednak nadmienić, ze banki zazwyczaj zastrzegają sobie, że kredyt taki nie może zostać spożytkowany na jakiekolwiek cele wynikające z działalności gospodarczej.

Obecnie oferty banków, jeśli chodzi o kredyty konsolidacyjne, są faktycznie dość bogate, co oznacza w praktyce, że możemy dość szybko wybrnąć z pułapki kredytowej, jeśli tylko zapoznamy się z nowościami na rynku finansowym.

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, także i tym razem decyzja kredytowa jest wręcz błyskawiczna. Najczęściej samo złożenie wniosku jest zresztą bezpłatne, co więcej w wielu bankach (np. PKO) nie określono żadnej kwoty minimalnej konsolidacji. Zatem także wtedy, gdy suma naszych zadłużeń nie jest zbyt wysoka, możemy pokusić się o ich skonsolidowanie w jeden kredyt. W przypadku, gdy rozważamy kredyt konsolidacyjny na wiele lat, dobrze byłoby znaleźć ofertę z możliwością tzw. wakacji kredytowych, czyli po prostu z opcją zawieszenia na pewnie okres spłaty rat kredytowych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny, choć pozwala na ratę naszego zobowiązania, to jednak jest to rozwiązanie, które posiada także pewne wady (poznaj wady i zalety kredytów konsolidacyjnych na informacjakredytowa.com). Przede wszystkim chodzi tutaj, jak łatwo się domyślić, o koszty kredytu. Płacąc mniejsze raty, automatycznie wydłużamy okres spłaty zadłużenia – a to zawsze wiąże się z koniecznością zapłacenia wyższych odsetek.

Kto może skorzystać z oferty konsolidacji?

Wbrew obiegowym opiniom kredyt konsolidacyjny nie jest bynajmniej równoważny z kredytem oddłużeniowym. Warto sobie uświadomić ten fakt. Nie uzyskają go na pewno osoby, które z trudem spłacają obecne zobowiązania. Z tego wyjścia mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy posiadają stosowne zabezpieczenie, najlepiej w postaci stałych wysokich dochodów. Dość często też banki domagają się dodatkowego zabezpieczenia w postaci hipoteki, co niestety powoduje, że danej nieruchomości nie możemy sprzedać przed spłatą kredytu. Hipoteka nie jest oczywiście warunkiem koniecznym – pamiętać jednak należy, że kredyt konsolidacyjny bez hipoteki cechuje się zwykle znacznie krótszym okresem jego spłaty oraz podwyższonym oprocentowaniem.

Kredyty konsolidacyjne zawsze pociągają za sobą konieczność sprawdzenia historii kredytowej wnioskodawcy – konsolidacja bez BIK jest rzadkością (sprawdź najlepsze kredyty konsolidacyjne na szybkie-pozyczki.info). Tego typu wariant kredytu możemy otrzymać zasadniczo tylko i wyłącznie w instytucjach pozabankowych, które jednak najczęściej naliczają takie oprocentowanie, że sam kredyt przestaje być atrakcyjny dla potencjalnych klientów. Oczywiście chyba każdy z nas rozumie, że logiczne jest, dlaczego sprawdza się w BIK przeszłość kredytową osoby ubiegającej się o konsolidację. Przecież, jeśli ktoś szuka kredytu przeznaczonego w praktyce na spłatę innego zadłużenia, to oczywiste jest, ze zachodzi pewne prawdopodobieństw, iż osoba ta może zalegać ze spłatą dotychczasowych zobowiązań.