Jak korzystać z karty kredytowej?

Karty kredytowe w naszych portfelach to codzienność, bardzo wiele osób używa takiego środka płatniczego, niestety nie wszyscy posługują się nimi, jak należy. Karty kredytowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, są doskonałym wsparciem finansowym, kiedy brakuje nam pieniędzy lub dopadły nas nieprzewidziane wydatki, których nie uwzględniliśmy w miesięcznym budżecie. Jak korzystać z karty kredytowej rozsądnie?

Czym jest okres bezodsetkowy?

Płacąc za zakupy kartą kredytową zaciągamy kredyt, który przez określony czas jest nieoprocentowany, taki okres nosi nazwę bezodsetkowego. Jeżeli w odpowiednim terminie spłacimy kartę, nie poniesiemy żadnych kosztów. Okres bezodsetkowy wynosi maksymalnie 61 dni w zależności od banku. Pamiętajmy, że okres bezodsetkowy dla danej transakcji nie zaczyna się wraz z jej zawarciem, ale wraz z dniem cyklu rozliczeniowego. Przykładowo, jeżeli okres rozliczeniowy rozpoczął się 1 kwietnia, a okres bezodsetkowy może wynieść 56 dni, to kończy się on 25 maja, niezależnie od tego, czy dokonamy transakcji 1 czy 30 kwietnia. Gdy do tego czasu nie uda nam się uregulować należności, to niestety będziemy narażeni na dodatkowe koszty w formie odsetek, które zazwyczaj są wysokie. Oprocentowanie kart kredytowych wynosi około 20% w skali roku.

Opłaty za kartę

Niekiedy karta kredytowa jest dołączana do kredytu, warto jednak wiedzieć, że nawet, jak nie będziemy z niej korzystać, to możemy być narażeni na opłaty za jej posiadanie. Zazwyczaj banki oferują kartę kredytową za darmo, jeżeli w ciągu roku wykonamy nią określoną ilość transakcji.

Karta musi być dopasowana do naszych potrzeb

Obecnie każdy bank oferuje kartę kredytową, dlatego można dopasować ją do swoich potrzeb, wystarczy dokonać odpowiedniego wyboru. Najlepiej zdecydować się na taki produkt finansowy, który przyniesie nam dodatkowe korzyści na przykład w formie moneyback, czy zbierania punktów, które później można wymienić na nagrody (zobacz najnowsze promocje kart kredytowych z bonusami).

Płacenie za zakupy kartą kredytową jest szybkie i łatwe, co powoduje, że czasami zapominamy się i zadłużamy się na więcej pieniędzy, niż powinniśmy. Pamiętajmy, aby z karty kredytowej korzystać z głową, nie warto wydawać pieniędzy, jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania w okresie bezodsetkowy. Niestety przez nieumiejętne posługiwanie się kartą, możemy bardzo szybko wpaść w spiralę zadłużenia.