Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Obecnie co drugi Polak spłaca kredyt albo pożyczkę, największy udział w naszym zadłużeniu mają oczywiście kredyty hipotecznie. Niekiedy jest to jedyny sposób, aby móc kupić dom czy mieszkanie. Nie każdy jednak może liczyć na otrzymanie takiego finansowego wsparcia, ile trzeba zarabiać, aby móc dostać kredyt hipoteczny?

Banki mają różne kryteria oceny zdolności kredytowej, dlatego trudno podać jednoznaczną kwotę wynagrodzenia, jaka gwarantowałaby zaciągnięcie kredytu hipotecznego (sprawdź samodzielnie zdolność kredytową w kalkulatorze Notus). Na pewno łatwiej będą mieć małżeństwa oraz pary, które decydując się na wspólne zaciągnięcie zobowiązania. Nie tylko dochody są ważne podczas oceny zdolności kredytowej, ważny jest również rodzaj umowy o pracę. Dla banków pewny kredytobiorca to taki, który posiada stałe zatrudnienie.

Czy płaca minimalna wystarczy?

W kwietniowych rankingach kredytów hipotecznych, znalazły się oferty banków, które oferowały wsparcie dla dwóch osób o dochodach zbliżonych do minimalnej płacy tj. 3060 złotych netto. W tym wypadku mogą one kupić niewielkie mieszkanie z rynku wtórnego. Większość kredytodawców była skłonna sfinalizować taką inwestycję, pod warunkiem wniesienia przez klienta wkładu własnego w kwocie 20% wartości nieruchomości. Najwyższy szacunek zdolności kredytowej przedstawił mBank, taka praca mogłaby od nich pożyczyć nawet 284 000 złotych, natomiast najniższy PKO Bank Polski, oni udzieliliby wsparcia w wysokości 163 000 złotych.

Jeżeli staramy się o kredyt hipoteczny we dwoje, nawet przy niskich zarobkach, ale stałym zatrudnieniu możemy liczyć na otrzymanie dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie zakupu nieruchomości. W przypadku singli niestety żaden kredytobiorca nie udzieliłby kredytu. Decydując się na samodzielny zakup mieszkania na kredyt, musielibyśmy zarabiać około 3000 złotych.
We dwoje łatwiej

Jak widać branie kredytu we dwoje jest dużo łatwiejsze, nawet jeśli dwie osoby zarabiają minimalną krajową. Oczywiście w tym wypadku warto bardzo dobrze przemyśleć decyzję, gdyż kredyt hipoteczny to bardzo duże obciążenie i to na wiele lat. Trudno jest przewidzieć, w jakiej sytuacji będziemy znajdować się za kilka lat. Być może nasza sytuacja finansowa ulegnie znacznej poprawie, ale trzeba brać pod uwagę również bardziej pesymistyczny scenariusz np. utratę dochodów czy przewlekłą chorobę uniemożliwiającą pracę zawodową.