Jak oszczędzać na emeryturę?

Stymulacje przyszłych emerytur z ZUS, niestety nie napawają optymizmem. W tym wypadku nie mamy innego wyjścia, musimy zadbać o swoją przyszłość na własną rękę. Jak oszczędzać na emeryturę i gdzie ulokować zgromadzone pieniądze?

Zarabiając średnią krajową, możemy liczyć na emeryturę w wysokości 800 złotych miesięczne. To nie jest kwota, która pozwoliłaby nam na godziwe życie po zakończeniu pracy zawodowej, dlatego trzeba pomyśleć o odkładaniu na emeryturę już teraz. Chociaż emerytura wydaje się czymś odległym, prawda jest taka, że czas upływa bardzo szybko – im wcześniej zaczniemy gromadzić oszczędności, tym lepiej dla nas.

Nie oszczędzaj tego, czego nie wydałeś

Wiele osób, które chcą zacząć odkładać na przyszłość, decyduje, że ich oszczędności będą stanowić pieniądze, których nie wydali w danym miesiącu. Takie myślenie jest błędne, może bowiem okazać się, że w danym roku nie uda nam się zaoszczędzić ani gorsza. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest to, aby wydawać to, co zostało nam po zapłaceniu rachunków oraz po odłożeniu danej kwoty.
Planując oszczędzanie na emeryturę, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, kiedy chcemy osiągnąć wolność finansową i zakończyć pracę, jaki poziom życia chcemy zachować oraz ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić miesięcznie. Następnie trzeba zastanowić się, jak to osiągnąć. Niektórzy decydują się na oszczędzanie na specjalnym koncie emerytalnym, inni wolą odkładać na koncie oszczędnościowym (sprawdź konta oszczędnościowe w kalkulatorze i oblicz zysk), wszystko zależy od naszych preferencji oraz możliwości.

Jeśli ustalimy plan emerytalny, kolejnym krokiem jest oczywiście przejście do jego realizacji. Trzeba mieć w sobie dużo cierpliwości i samozaparcia, najważniejsze jest regularność, tylko systematyczne odkładanie pieniędzy pozwoli nam osiągnąć swoje założenia. Pamiętajmy, że nie sposób gromadzić oszczędności, jeśli wydajemy więcej, niż zarabiamy. Współczesny konsumpcjonizm sprawia, że możemy czuć pokusę kupienia kolejnego drogiego zegarka czy nowego samochodu – wcześniej warto zadać sobie pytanie, czy aby na pewno potrzebujemy tych wszystkich rzeczy, czy nie lepiej odłożyć te pieniądze na przyszłość? Oczywiście oszczędzanie nie jest równoznaczne z finansową ascezą, jednak wszystkie zakupy, powinny być przemyślane. Tak czy inaczej, bez pewnych wyrzeczeń się nie obejdzie.

Wolność finansowa to możliwość decydowania o swoim życiu, większe poczucie bezpieczeństwa oraz wolności. Każdy z nas może oszczędzać i żyć w przyszłości na takim poziomie, na jakim chce spędzić czas na emeryturze. Prawda jest taka, że nawet odkładanie niewielkim kwot, ale systematycznie ma sens i dzięki temu można zbudować naprawdę solidne zaplecze finansowe.