Bezpieczny kredyt – na co uważać, by się nie zadłużyć?

Pożyczenie pieniędzy lub wzięcie kredytu nie należy do trudnych. Dobra historia kredytowa sprawia, że w zależności od kwoty pieniądze otrzymać można na konto bankowe w zaledwie jeden dzień. Uproszczony proces i minimum formalności przyczynia się do tego, że coraz więcej Polaków korzysta kredytów i pożyczek. Co zrobić, by nie wpaść w spiralę zadłużeń i poważne problemy finansowe?

O zadłużeniu Polaków słów kilka

Z roku na rok rośnie liczba osób, które z różnych przyczyn nie spłacają zaciągniętych zobowiązań, a tym samym wzrasta wysokość łącznego długu, która według Krajowego Rejestru Długów wynosił w połowie 2018 roku 1,49 mld złotych bez udziału banków. Coraz więcej osób korzysta nie tylko z niewielkich pożyczek o krótkim terminie spłaty, ale z kredytów na kilka lub kilkanaście tysięcy, które przeznaczane się przede wszystkim na:

– sprzęt RTV i AGD
– remont
– samochód/motor
– spłacenie długu
– opłaty za media
– wakacje
– usługi medyczne.

Celami zaciągniętych zobowiązań są najczęściej brak środków na pokrycie dużego wydatku, chwilowe problemy finansowe, nieprzewidziane wydatki, brak pieniędzy na podstawowe potrzeby, wydawanie więcej, niż się zarabia.

Jak pożyczyć bezpiecznie?

1. Pierwszym krokiem do pożyczania bez ryzyka jest ustalenie kwoty kredytu, jaką będzie w stanie udźwignąć budżet. Miesięczna rata zobowiązania nie powinna wykraczać poza zgromadzone środki, a wręcz przeciwnie – należy ustalić jej wysokość w taki sposób, by możliwe było dodatkowo gromadzenie choć niewielkich oszczędności z każdego wynagrodzenia. Dzięki temu w przypadku nieprzewidzianych sytuacji nie powstanie ryzyko, że zabraknie środków na pokrycie wydatku lub raty zobowiązania,

2. Drugim krokiem jest dokładne przeczytanie umowy. Obecne prawo dokładnie reguluje przepisy związane z warunkami udzielania pożyczek i kredytów, dlatego ryzyko stania się ofiarą oszustwa jest bardzo niskie. Przekłada się to jednak na poznanie treści umowy, a co za tym idzie, możliwości, jakie bank oferuje. Wśród nich mogą znaleźć się niezwykle ważne informacje, takie jak warunki odroczenia terminu spłaty, konsolidacja, czy tzw. wakacje od kredytu.

3. Trzecim krokiem jest przeanalizowanie ofert kredytów i pożyczek. To etap, na który wymaga więcej czasu. Na pierwszy rzut oka propozycje banków nie różnią się bardzo. Należy mieć jednak na uwadze, że każda instytucja posiada własny, wewnętrzny regulamin, który dodatkowo reguluje warunki oferty.

Czego unikać?

Zaciąganie kredytu na spłacenie wcześniejszego zobowiązania może być jedynym ratunkiem w trudnej sytuacji, ale również prowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do banku w celu zmniejszenia rat i wydłużenia okresu spłaty lub skorzystania z przerwy w spłacie kredytu, jeśli umowa obejmowała taki zapis. Często popełnianym błędem jest również wzięcie kredytu dla kogoś, najczęściej osoby z rodziny, która nie posiada zdolności kredytowej lub co gorsza, widnieje na liście BIK i BIG.

Marlena Sikora
Doradcakredytowy.com.pl